Mycomedica

Imunita organizmu - prístup tradičnej čínskej medicíny


Milan Schirlo

Schirlo foto new.jpg
Jedným z najvýznamnejších účinkov medicinálnych húb je posilňovanie imunitného systému. Výskumy ukazujú, že vďaka zložitým komplexom polysacharidov dokážu medicinálne huby posilniť náš organizmus proti útoku baktérií a vírusov, ale napríklad i kvasiniek a mnohých ďalších externých patogénov. Naše telo má asi na 33 % rovnakú štruktúru DNA ako medicinálne huby - v porovnání s rastlinami, s ktorými je podobnosť iba 10%. Je zaujímavé, že patogénne organizmy, ktoré napádajú medicinálne huby (baktérie, kvasinky, vírusy) majú tiež schopnosť napádať organizmus človeka. To nie je v rastlinnej ríši obvyklé. Väčšinou mikroorganizmy, ktoré napádajú rastliny, nedokážu napádať aj ľudský organizmus. Zdá sa teda logické, že medicinálne huby, ktoré majú vyššie uvedené vlastnosti a ich vývoj trval mnohonásobne dlhšie než vývoj človeka, môžu priaznivo ovplyvňovať ľudskú obranyschopnosť.

Je niekoľko možností, ako môžeme nazerať na imunitu organizmu z pohľadu tradičnej medicíny: Všeobecne môžeme to, čo tvorí náš organizmus, čo je pre nás fyziologické, nazývať Zheng Qi (riadna Qi) a to, čo pre naše telo cudzie, patologické, Xie Qi (škodlivá Qi). Patogény (podľa čínskej medicíny tvorené škodlivými vetrami, západný lekár by povedal vírusmi, baktériami, kvasinkami…) neustále obklopujú naše telo a hľadajú medzierku, ktorou preniknúť do organizmu. Pokiaľ je Zheng Qi dostatok a je silná (pokiaľ žijeme harmonickým spôsobom života…), nie je žiadny priestor na prienik Xie Qi. Existujú ale aj prípady, keď je Zheng Qi dostatočne silná, ale Xie Qi napriek tomu prenikne do organizmu.

To sa však týka len epidemických ochorení, kedy je patogén natoľko silný, že dokáže prelomiť obranný val Zheng Qi. Ďalším možným uhlom pohľadu na obranyschopnosť je koncept Wei Qi a Ying Qi. Nejde o nejaké ďalšie druhy Qi proti vyššie uvedeným, je to iba iný uhol pohľadu na rovnakú substanciu, na Qi. Ying Qi je vyživujúca Qi, kým Wei Qi je obranná Qi. Wei Qi koluje po našom povrchu a tvorí po obvode nášho tela akési brnenie, ochranu proti vpádu patogénov z vonku. Celý tento tradičný pohľad na obranyschopnosť organizmu môžeme prirovnať k armáde. Pokiaľ je naša armáda dostatočne živená, pokiaľ má dobrú morálku, potom je schopná dobre brániť naše územie.

Sú dve možnosti, ako môže nepriateľ preniknúť na naše území. Buď sa o našu armádu ako generál nebudeme dobre starať (vojakov nebudeme správne živiť, nebudú psychicky v pohode, budú vystavení stresom…), potom ich nepriateľ ľahko premôže a začne drancovať naše územie. Druhá možnosť je, že naša armáda je silná, ale nepriateľ je jednoducho silnejší. Ako je už uvedené vyššie, tento prípad sa týka iba epidemických ochorení. Väčšina ochorení z „napadnutia zvonka“ vzniká preto, že sa človek o svoju „armádu“ zle stará. Podľa tradičnej čínskej medicíny zodpovedajú za našu dobrú obranyschopnosť slezina, pľúca a obličky. Slezina premieňa potravu, ktorú zjeme, na Qi. Pokiaľ jeme nekvalitné potraviny alebo jeme nedostatočne, oslabujeme tým i Wei Qi a naša obranyschopnosť klesá. Pľúca riadia povrch (kožu, póry, nos…), t. j. oblasť, kadiaľ môže externý patogén prenikať do tela. Ak je Qi pľúc oslabená, vznikajú medzery v povrchu a nepriateľ môže ľahko vstúpiť.

Obličky sú rezervoárom a zdrojom prenatálnej i postnatálnej esencie – podľa čínskej medicíny „koreň Wei Qi sídli v obličkách“. Kvalita prenatálnej esencie bohužiaľ (niekedy aj vďakabohu) závisí od toho, čo dostaneme od našich rodičov. Hovorí sa, že obsahuje kvalitu Qi troch predchádzajúcich generácií. Pokiaľ naši predkovia nežili zdravo, možno bude aj naša Wei Qi oslabená už od narodenia alebo k tejto oslabenosti bude mať preddispozíciu. Záleží potom na nás, ako sa k tomu postavíme. Z moderných výskumov vieme, že medicinálne huby môžu podporovať našu obranyschopnosť vďaka komplexom polysacharidov. Aj keď v dávnych dobách nemali cisárovi lekári o polysacharidoch ani tušenia, veľmi dobre poznali účinky medicinálnych húb a ich pozitívny vplyv na obranyschopnosť organizmu a dokázali ich úspešne využívať. Ak sa pozrieme na tropizmy jednotlivých húb, vidíme, že podľa tradičnej medicíny majú úzky vzťah k orgánom zodpovedným za našu obranyschopnosť – napr. Reishi – pľúca, Cordyceps – pľúca, obličky, Coriolus – pľúca, slezina… Veľmi významná je aj skutočnosť, že väčšina medicinálnych húb nielenže dokáže posilňovať imunitu, pokiaľ je oslabená (imunostimulačný efekt), ale dokáže našu imunitu aj regulovať, pokiaľ je jej reakcia neprimeraná ( imunomodulačný efekt). Tento efekt sa úspešne využíva pri atopických problémoch, pri revmatoidných artritídach a pod.

Milan Schirlo – praktik tradičnej čínskej medicíny (www.tcm-point.cz) a odborný konzultant MycoMedica

Where you can buy our products

Extensive network of distributors throughout the Czech Republic

Simply check with the nearest reseller, distributor, or pharmacy with our products.
DISPLAY THE NEAREST DISTRIBUTORS