Mycomedica

Astma a huby

           

Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc..jpg
Medzi rozšírené choroby dýchacieho ústrojenstva patrí bezpochyby astma (astma bronchiale). Je to závažné chronické pľúcne ochorenie, pri ktorom dochádza k dlhodobému zápalu slizníc v dýchacom ústrojenstve. V detstve patrí astma medzi najčastejšie ochorenia, pretože ním trpí 10 – 15 % detí, u dospelých je to asi 5 % populácie.
Prejavuje sa napätím v hrudníku, namáhavým a sípavým dýchaním, dýchavičnosťou, kašľom, často s namáhavým vykašliavaním. Dochádza k opuchu sliznice priedušiek dolných dýchacích ciest, ktoré sa zužujú, obmedzuje sa prúdenie vzduchu a tým aj vlastné dýchanie. Táto skutočnosť vedie postupom času k sťaženému dýchaniu až k dychovej nedostatočnosti. Celá situácia je vyvolaná okrem iného uvoľnením histamínu, látky vznikajúcej z aminokyseliny histidínu. Jeho nadmerné uvoľnenie pri alergii zvyšuje opuchy aj zápaly a spôsobuje silné vylučovanie hlienu.
Vznik astmy má vonkajšie a vnútorné príčiny. Vonkajšou príčinou je široké spektrum alergénov, či už ide o niektoré potraviny, srsť domácich zvierat, roztoče, bodnutie hmyzom alebo látky znečisťujúce životné prostredie. Alergia je pritom predovšetkým poruchou imunitného systému organizmu. Za vnútorné príčiny sa považuje stres, zmeny teploty, fyzická námaha, infekcia dýchacích ciest, poruchy imunity a veľmi dôležitá je aj genetická dispozícia daného jedinca.
   V liečbe napomáha hlavne vitamín C, ktorý je výrazným antioxidantom a navyše bráni bunkám uvoľňovať histamín. Veľmi cenný je aj vitamín B6, pretože zlepšuje dýchanie. Z minerálnych látok je to horčík, ktorý zabraňuje sťahom prieduškových svalov.
 Významný je aj kvercetín, ktorý je jedným z najsilnejších biologicky aktívnych flavonoidov. Patrí medzi významné protinádorové látky, pretože zabraňuje poškodeniu bunkovej DNA a obmedzuje pôsobenie enzýmov, ktoré podnecujú rast nádoru. Tlmí alergické reakcie a ako antioxidant neutralizuje nestabilné kyslíkové molekuly, ktoré môžu spôsobiť zápal priedušiek. Bráni aj uvoľňovaniu histamínu. Jeho zdrojom je predovšetkým cibuľa, ale aj červené hrozno a brokolica. Veľmi dobré sú aj niektoré liečivé rastliny, napr. šalvia lekárska (Salvia officinalis) alebo piepor čierny (Piper nigrum).
 Na liečbe astmy sa však môžu podieľať aj niektoré huby. Je to predovšetkým leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum), ktorá je osobitne vhodná pre osoby s astmou a ďalšími dýchacími ťažkosťami. V 70. rokoch minulého storočia sa uskutočnil v Číne pokus, pri ktorom pacienti s dýchacími ťažkosťami užívali sirup s lesklokôrkou a u približne 75 % z nich sa stav zlepšil. Podobné účinky boli zistené aj u húsenice čínskej (Cordyceps sinensis). Iná štúdia ukázala, že šampiňón brazílsky (Agaricus blazei) je účinnejší ako kortizón pri znižovaní leukotriénov, ktoré telo produkuje počas astmatického záchvatu. Kým u šampiňónu to bolo až o 82 %, u kortizónu len o 69 %. Okrem uvedených druhov sú vhodné napríklad trsnatec lupenitý (Grifola frondosa) alebo trúdnik klobúčkatý (Polyporus umbellatus) a ďalšie.
 Na druhej strane je všeobecne známe, že huby, respektíve ich výtrusy, môžu byť aj samy jedným z alergénov. Vyskytujú sa však hlavne u ľudí zamestnaných vo veľkovýrobných pestovateľských zariadeniach. Alergénne reakcie sa u nich prejavujú kožnými problémami (napr. vyrážkami, žihľavkou, ekzémami, svrbením kože a pod.), ale aj poruchami tráviaceho ústrojenstva alebo dýchania. Zistilo sa, že výtrusy, respektíve ich bielkoviny, húževnatca jedlého (Lentinula edodes), pečiarky dvojvýtrusnej (Agaricus bisporus) alebo hlivy ustricovej (Pleurotus ostreatus) môžu vyvolať respiračnú alergiu. Ako už bolo uvedené, tieto alergie sa však prejavujú len pri oslabení imunitného systému organizmu, a ten väčšina húb naopak stimuluje. Aj liekové formy, ktoré sa pri prípravkoch z húb používajú (tabletky, pastilky a pod.), sú zárukou, že nedochádza k alergickým reakciám.
 Na záver teda možno konštatovať, že vybrané huby majú významný vplyv na priebeh a liečbu astmy. Je to dané nielen niektorými obsahovými látkami húb, napr. flavonoidmi, ale aj antioxidačnou aktivitou a schopnosťou výrazne zvyšovať imunitu ľudského organizmu.
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. je významný český špecialista na ázijské liečivé rastliny a odborný konzultant MycoMedica 
 

Where you can buy our products

Extensive network of distributors throughout the Czech Republic

Simply check with the nearest reseller, distributor, or pharmacy with our products.
DISPLAY THE NEAREST DISTRIBUTORS