Mycomedica

Hericium a jeho složka Ericinacin, bezpečnost podávání

Houba je dřevokazná, roste na poškozených stromech, a to hlavně listnatých. Vzácně je k nalezení i u nás. Hericium je využíváno k léčbě mnoha neduhů tradiční čínskou medicínou. Je však testována i moderními vědeckými postupy, aby se potvrdily její schopnosti zlepšovat lidské zdraví. Bylo prokázáno, že Hericium posiluje imunitní systém, pozitivně působí na trávicí systém, zabíjí bakterie, a to včetně Helicopter pylori, který stojí i za žaludečními vředy. Hericium dokáže zabíjet i rakovinné buňky. Nejvíce je však známé tím, že regeneruje a ochraňuje nervový systém.

 

hericium_ericinacin

 

Hericia byla extrahována složka, tj. Erinacin, což je látka patřící mezi terpenoidy, která podporuje růst nervů, zlepšuje fungování mozku u Alzheimerovy nemoci (pokusy zatím prováděny na myších, ale velmi úspěšně). Vědce v tomto případě zajímalo, zda podávání této složky, pokud je z Hericia extrahována, je bezpečné a do jakého množství. Mnohdy se volí extrahování jen jedné složky, kterou je pak možné podávat ve větší koncentraci, než je možné získat užíváním celé houby. V tomto pokusu byl krysám podáván preparát z mycelií Hericia obohacený Erinacinen, a to v dávce 5 mg/g mycelií. Tento byl podáván pokusným krysám po dobu 28 dní. Vědci vytvořili tři skupiny krys a byly jim podávány dávky 1, 2 nebo 3 g/kg preparátu denně. Během pokusu nedošlo k úmrtí žádné krysy. Neobjevily se žádné změny v klinickém stavu krys, nedošlo ke změnám v močovém systému, v hematologických parametrech ani v biochemii krve. Pokud byla provedena histologie vzorků tkání, ani zde nebylo nalezeno žádné poškození. Je tedy patrné, že je možné podávat mycelia Hericia obohacená Erinacinem i v dávce 3g/kg váhy za den.

Jedná se sice jen o pokus na krysách, přesto je možné předpokládat, že podobná bezpečnost podávání vysokých dávek je i u lidí. Aby se tedy mohly projevit případné negativní účinky, musel by průměrně těžký klient užívat nad 200 g Erinacinu denně (do této dávky je to dle výzkumů na myších zcela bezpečné, u vyšších se neví), musel by se tedy dostat v konzumaci hub na desítky kilogramů denně.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691514002221

Where you can buy our products

Extensive network of distributors throughout the Czech Republic

Simply check with the nearest reseller, distributor, or pharmacy with our products.
DISPLAY THE NEAREST DISTRIBUTORS