Mycomedica

Shiitake proti bakteriální nemoci rajčat

Více je však využívána jako lék, a to např. v rámci tradiční čínské medicíny. Tou je využívána více než 2000 let. Krom tradiční medicíny se jí věnuje i medicína „západní“. Jsou prováděny pokusy a klinické studie, které přinášejí důkazy o tom, že Shiitake dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, je antioxidantem, je prevencí proti vzniku civilizačních nemocí, snižuje hladinu lipidů v krvi, působí proti mnoha typům rakovin i infekčním patogenům.

 

tomatoes_health

 

Shiitake je tedy pro člověka velmi prospěšná, ale její využití je mnohem širší. Může se využít k ochraně hospodářských plodin. V této studii se vědci věnovali nemocem rajčat, které se projeví tvorbou fleků a jsou způsobeny Xanthomonas campestris, což je bakterie vyžadující k růstu kyslík (aerobní) s buněčnou stěnou s liposacharidy, tj. gram negativní. Bakteriím se nejlépe daří v letních teplotách a vyšší vlhkosti. Bakterie poškozuje plody, které jsou neprodejné, a také snižuje výnosy. Proti této bakterii jsou vyvíjeny mnohé postřiky, které jsou na bázi chemikálií. Je však tlak na to, aby se našla jiná možnost, a to biopesticid, tedy přírodní pesticid, který by ničil bakterii a nezatížil životní prostředí. Jednou z vybraných přírodních možností představuje i Shiitake, u které byly prokázány antibakteriální účinky. Z mycelií byl vytvořen extrakt, který byl využit proti bakterii. Při pokusech v laboratořích, kdy byl nasprejován na nemocné rajče, byl extrakt velmi účinný, dokázal omezit růst bakteriální kolonie. Nedošlo k dalšímu rozsevu fleků po rajčeti. Naneštěstí se tento efekt nedostavil ve venkovních podmínkách. Navíc se ukázalo, že má extrakt i fytoxicitu ve vyšších dávkách, byl tedy pro rostliny škodlivý. Dalšími pokusy bylo prokázáno, že za tímto toxickým efektem stojí kyselina oxalická, pokud je tato z extraktu odstraněna, je vyroben bezpečný biopesticid proti Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria. Tímto extraktem mohou být ošetřena i semena rostlin, která také mohou být bakterií napadena. Aplikace nemá vliv na růst a plodivost rostliny.

Pokusy ukazují, že extrakt z Shiitake je účinný v eliminaci bakterií napadajících zeleninu, v tomto případě rajčata, Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria. Účinnost a bezpečnost extraktu je zvýšena odstraněním kyseliny oxalické.

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261219416302010

Where you can buy our products

Extensive network of distributors throughout the Czech Republic

Simply check with the nearest reseller, distributor, or pharmacy with our products.
DISPLAY THE NEAREST DISTRIBUTORS